076174335163 16FTX1IN PWRLOCK TAPE RULE
TTD 161.49
Stanley PowerLock Tape Measure with BladeArmor
Availability:
Out of stock
SKU
AI-78637
1" blade, graduated in 1/16" increments. Reinforced with BladeArmor coating on the first 6" for 2 times the blade life. 16" and 19.2" stud center markings on blade for framing purposes. Blade is protected with Mylar for long blade life. Chrome-plated case, epoxy-coated belt clip and wearplate protect case from being cut by blade.